درمان کف پای صاف

درمان کف پای صاف

صافی کف پا به وضعیتی اطلاق می‌شود که در آن قوس داخلی پا فرو می‌ریزد و در هنگام ایستادن، کل کف پا با زمین تماس پیدا می‌کند. صافی کف پا یا کم بودن قوس پا، به خودی خود غیرطبیعی محسوب نمی‌شود. ارتفاع قوس تاثیری بر عملکرد صحیح پا ندارد. اما، اگر پا بیش از حد به سمت داخل بچرخد و وزن بیشتر بر لبه داخلی آن قرار بگیرد، مشکل‌ساز خواهد شد. در برخی افراد این عارضه در یک پا نمایان میشود و حتما لزومی در دو پا وجود ندارد و اگر صافی کف پا باعث درد نشود، نیازی به درمان خاصی ندارد ولی در موارد شدید صافی کف پا یا زمانی که عدم تراز پا باعث خستگی  یا علائم درد شود به طوریکه باعث اختلال در راه رفتن فرد باشد، درمان لازم است. این عارضه شایع، می‌تواند ارثی باشد و یا با عواملی مانند شل‌شدگی رباط‌ها، افزایش انعطاف‌پذیری، آسیب، افزایش سن یا چاقی مرتبط باشد. درمان کف پای صاف باید بر اساس شرایط فردی و با مراجعه به پزشک تنظیم شوند. درمان‌های مختلفی برای صافی کف پا وجود دارد که می‌توانند به بهبود درد و ناراحتی کمک کنند. در برخی موارد با مراجعه به پزشک، پزشک عمومی ممکن است شما را برای ارزیابی و برنامه درمانی دقیق‌تر به یک متخصص پا (متخصص ارتوپد) یا فیزیوتراپیست ارجاع دهد. توجه به این نکته مهم است که ارجاع به کیلینک ارتوپدی مخصوص پا ممکن است در همه جا به راحتی در دسترس نباشد و زمان انتظار می‌تواند متفاوت باشد ما در کیلینیک سلامت پا با ارائه خدمات درمانی کف پای صاف امکان دسترسی و درمان راحت را برای بیماران فراهم کرده ایم.

درمان کف پای صاف

روش های درمان صافی کف پا

چندین گزینه برای درمان صافی کف پا وجود دارد.

1.  ارتوز و بریس ها

ارتوز (کفی طبی) یا پشتیبان‌های قوس پا می‌توانند درد و ناراحتی را کاهش داده و به عملکرد بهتر پا کمک کنند. این وسایل به قرارگیری پا در وضعیت خنثی هنگام راه رفتن کمک می‌کنند. آن‌ها باعث اصلاح تراز ضعیف نمی‌شوند، اما در صورت استفاده، می‌توانند از پا حمایت کنند.

2.  کشش عضلات ساق پا

سفتی عضلات ساق پا می‌تواند احتمال افتادگی قوس پا یا صافی کف پا را افزایش دهد، با تمرین کششی با تخته شیبدار تنها 2 تا 3 دقیقه در روز میتوانید به جلوگیری و کاهش صافی کف پا  کمک کنید.

3.  فیزیوتراپی

فیزیوتراپی با اسکن پا و تقویت عضلات پا و ساق پا، به ثبات و عملکرد اندام تحتانی کمک می‌کند. صافی کف پا ممکن است در برخی دونده‌ها منجر به آسیب‌های ناشی از overuse (استفاده بیش از حد) شود. یک فیزیوتراپ می‌تواند تمریناتی را برای تقویت عضلات و تاندون‌های پا و همچنین راهنمایی برای بهبود راه رفتن ارائه دهد. فیزیوتراپی با تقویت عضلات پا می‌تواند به تراز بهتر پا و کاهش فشار روی مفاصل کمک کند.

4.  ماساژ پا

اگرچه ماساژ به تنهایی نمی‌تواند به عنوان یک درمان قطعی برای صافی کف پا در نظر گرفته شود، اما می‌تواند راهی عالی برای تسکین موقت درد و کاهش التهاب باشد. ماساژ را به مدت 10 تا 15 دقیقه، دو تا سه بار در روز انجام دهید تا در کنار سایر روش‌های درمانی مانند فیزیوتراپی و ارتوز، به بهبود صافی کف پا و ارتقای کیفیت زندگی شما کمک کند.

5.  غلتاندن توپ

غلتاندن توپ یکی از روش های ساده برای درمان کف پای صاف محسوب میشود. با گذاشتن کف پای خود روی یک توپ تنیس یا گلف و غلتاندن توپ به سمت جلو و عقب باعث تقویت عضلات و حفظ قوس طبیعی پا میشوید همچنین این کار باعث افزایش انعظاف پذیری عضلات و تاندون ها میشود و در کاهش درد و التهاب ناشی از کف پای صاف و گردش خون موثر است.

6.  ورزش های پا

ورزش پا یکی دیگر از روش های آسان برای درمان صافی کف پا میباشد. بیماران میتوانند با پهن کردن یک حوله روی زمین و با استفاده از انگشتان خود حوله را جمع کنند با ۲۰ بار انجام دادن در روز به درمان خود کمک کنید.

7.  جراحی

در موارد شدید که درمان‌های غیرجراحی با شکست مواجه می‌شوند، ممکن است نیاز به جراحی باشد.تکنیک‌های جراحی به علت مشکل بستگی دارد و ممکن است شامل انتقال تاندون یا روش‌های فیوژن برای حمایت از پا باشد.

 

درمان کف پای صاف

عوامل افزایش دهنده صافی کف پا

 • چاقی: وزن اضافی فشار زیادی بر پاها وارد کرده و به صافی کف پا منجر می‌شود.
 • افزایش سن: با افزایش سن، عضلات و تاندون‌ها ضعیف‌تر شده و خطر ابتلا به صافی کف پا افزایش می‌یابد.
 • دیابت: این بیماری می‌تواند به آسیب عصبی در پاها منجر شده و سبب ضعف عضلات و صافی کف پا شود.
 • ایستادن طولانی مدت: شغل‌هایی که نیاز به ایستادن طولانی مدت دارند، مانند دندانپزشکی و آرایشگری، می‌توانند خطر ابتلا به صافی کف پا را زیاد کنند.
 • ورزش‌های سنگین: فعالیت‌های ورزشی شدید و پرش‌های مکرر می‌توانند به عضلات و تاندون‌های پا فشار وارد کنند و باعث بروز کف پای صاف شود.
 • ضربه یا جراحت در پا و قوزک پا: آسیب به عضلات، تاندون‌ها یا رباط‌های پا می‌تواند به صافی کف پا منجر شود.

درمان کف پای صاف در بزرگسالان

صافی کف پا، عارضه‌ای رایج در بزرگسالان، می‌تواند دغدغه‌های بسیاری را برای سلامتی و کیفیت زندگی آنها به ارمغان بیاورد. این عارضه که به افتادگی قوس پا اشاره دارد، به دلایل مختلفی بروز می‌کند و درمان کف پای صاف در بزرگسالی از اهمیت بالایی برخوردار است. عوامل زمینه‌ساز که در بزرگسالی در صافی کف پا اثر گذار است عبارتند از: افزایش وزن، آسیب دیدگی، استفاده از کفش های نامناسب، مشکلات استخوانی، وراثت و ژنتیک

برای درمان کف پای صاف در بزرگسالی میبایست به یک کلینیک مراجعه و از پزشک مخصوص مشاوره دریافت کنید. پزشک با بررسی دقیق شرایط شما و استفاده از ابزارهای تشخیصی، میزان صافی کف پای شما را تعیین می‌کند و بعد از تشخیص، بهترین روش درمان متناسب با شرایط شما انتخاب خواهد شد. روش‌های مختلفی مانند کفی‌های طبی، صندل‌های طبی، ارتوزها، تمرینات ورزشی و در صورت نیاز فیزیوتراپی برای درمان کف پای صاف وجود دارد.

درمان کف پای صاف در بزرگسالان

درمان کف پای صاف با جراحی

در موارد شدید صافی کف پا، زمانی که روش‌های درمانی غیرجراحی مانند کفی‌های طبی، کاهش وزن و فیزیوتراپی موثر واقع نمی‌شوند، جراحی می‌تواند راه حلی موثر برای رهایی از این عارضه باشد. باید توجه داشته باشین که پیشنهاد جراحی باید توسط پزشک تجویز شود.

چه زمانی جراحی صافی کف پا ضروری است؟

 • عدم پاسخگویی به روش‌های درمانی غیرجراحی: اگر روش‌های درمانی غیرجراحی در بهبود صافی کف پا و کاهش درد و ناتوانی بیمار موثر واقع نشوند، ممکن است جراحی راه حل نهایی باشد.
 • درد شدید و مزمن: در صورتی که صافی کف پا باعث درد شدید و مزمن در پاها، مچ پا و کمر شود، جراحی می‌تواند به کاهش درد و بهبود کیفیت زندگی بیمار کمک کند.
 • ناهنجاری‌های شدید استخوانی: در موارد نادر، ممکن است ناهنجاری‌های شدید استخوانی در پا وجود داشته باشد که تنها راه حل آن جراحی باشد.
 • جوش خوردگی غیرطبیعی استخوان‌های قوزک پا: در این حالت، جراحی برای اصلاح جوش خوردگی و ایجاد قوس در کف پا ضروری است.
 • سفت شدگی مزمن تاندون آشیل: در این حالت، جراحی برای بلند کردن تاندون آشیل و بهبود انعطاف‌پذیری آن انجام می‌شود.
 • شل بودن بیش از حد تاندون تیبیال قدامی: در این حالت، جراحی برای کوتاه کردن تاندون و افزایش ثبات قوس پا انجام می‌شود.

درمان کف پای صاف با جراحی

درمان صافی کف پا انعطاف پذیر

کف پای انعطاف پذیر زمانی رخ میدهد که قوس کف پا هنگام ایستادن از بین می‌رود، اما هنگام نشستن دوباره ظاهر می‌شود. دلیل آن عدم توانایی کافی عضلات پا برای تحمل وزن بدن است. این نوع صافی بیشتر در کودکان شایع است. صافی کف پای کودکان به عوامل مختلفی همچون داشتن اضافه وزن بسيار زياد، عدم حمايت ليگامان يا تاندون از استخوان پا، ضعيف بودن عضله هاي پا براي تحمل وزن بدن، ابتلا به فلج اطفال، ارث و ژنتیک و… بستگی دارد.

در بیشتر موارد این مورد نیازمند درمان نمیباشد ولی در صورتی که باعث درد در پا شود فرد با مراجعه به پزشک  باید روش های درمان را در پیش بگیرد. از روش های درمان کف پای صاف انعطاف پذیر میتوان به استفاده از کفش‌های ارتوپدی مناسب کف پای انعطاف پذیر، قرار دادن توپ تنیس زیر کف پا و حرکت دادن آن در جهت جلو و عقب، تقویت پاشنه با چرخاندن یا بالا و پایین بردن آن، انجام تمرینات کشش ساق پا،  بلند کردن پارچه یا یک وسیله با استفاده از پنجه پا و استفاده از بانداژ یا بریس‌های ارتوپدی اشاره کرد.

درمان کف پای صاف در تهران

روش های مختلفی برای درمان کف پای صاف وجود دارد که شما باید با مراجعه به متخصص و کلینیک های مخصوص پا روش های مناسب را با توجه به شرایطتان را انتخاب کنید. از روش های توصیه شده میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

استفاده از کفی های طبی:

کفی‌های کامپیوتری و طبی، با طراحی منحصر به فرد خود، قوس کف پا را پشتیبانی و فشار وارده بر پاها را توزیع می‌کنند. این کفی‌ها با اسکن دقیق پا ساخته می‌شوند و مانند یک بالشتک نرم، قوس پا را در حالت طبیعی خود حفظ می‌کنند.

کفس مناسب:

استفاده مداوم از این کفش‌ها، قوس کف پا را تحت فشار قرار می‌دهد و زمینه را برای صافی فراهم می‌کند. انتخاب کفش‌های استاندارد و متناسب با سایز پا، گامی مهم در حفظ سلامتی پاها است.

وزن ایده آل:

وزن بالا، فشار مضاعفی بر پاها، زانوها و ستون فقرات وارد می‌کند و صافی کف پا را تشدید می‌کند. حفظ وزن ایده‌آل و تلاش برای تناسب اندام، نقشی کلیدی در سلامتی شما دارد.

اگر شما ساکن تهران هستید با مراجعه به کلینیک های درمان کف پای صاف در تهران میتوانید از مشاوره و توصیه های متخصصان به راحتی بهره مند شوید.

بهترین کلینیک پا در غرب تهران

کلینیک سلامت پا به عنوان بهترین کلینیک ارتوپدی در غرب تهران، مجموعه‌ای کامل از خدمات تخصصی و متخصصان مجرب را در اختیار شما قرار می‌دهد. کلینیک سلامت پا با استفاده از تجهیزات مدرن و پیشرفته بهترین خدمات را به مراجعه کنندگان خود ارائه میدهد.

از خدمات کلینیک سلامت پا میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تشخیص و درمان تخصصی بیماری‌های ارتوپدی
 • خدمات ارتوپدی فنی
 • اسکن پا سه بعدی مچ و کف پا
 • اسکن دو بعدی فشار کف پا
 • پروتز
 • صندل طبی
 • کفی طبی
 • کفش طبی

کلینیک سلامت پا در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۰ الی ۲۰ و پنجشنبه ها ۱۰ الی ۱۶ منتظر حضور شما میباشد. لازم به ذکر است کلینیک سلامت پا در روز جمعه و تعطیلات رسمی تعطیل میباشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا